INFORMÁCIE k realizácii workshopov
Termín konania: piatok 10. 6. 2022 / sobota 11. 6. 2022
Miesto konania: Sála B hotela Bratislava
Možnosť prihlásenia na workshop: do naplnenia kapacity sály
Maximálny počet účastníkov: 20 osôb
Po uzavretí prihlášok sa organizátori vyjadria k jeho realizácii.
Ak potrebujete viac informácií k realizácii workshopov, kontaktujte kami@agenturakami.sk
Všetky workshopy sa budú konať paralelne s prednáškami – v rovnakom čase. Zohľadnite prosím túto informáciu pri registrácii a zvoľte si účasť iba na jednom z nich.
Workshop bude prebiehať sekvenčným tlmočením.
V prípade prihlásenia na workshop je potrebné zaregistrovať sa online → registračný formulár
Piatok 10. 6. 2022
Beth Nemesh 11:00 – 12:30 SEČ (90´)
Cesta procesem truchlení postupuje osobním tempem a může být zdlouhavá. Nakonec se vyřeší přijetím, nalezením vnitřního klidu a opětovným zapojením do života. Komplikovaný a nevyřešený zármutek a ztráta mohou snížit kvalitu života a narušit napojení na pozitivní životní energii. Mohou také vést k depresím, hněvu, obviňování, pocitu osamělosti, ztrátě naděje a radosti ze života a bohužel mohou vést i k sebevraždě.
Využití hudby a písní v terapii zármutku vychází z Modelu Satirové a také z holistického, tělesně-duševně-spirituálního přístupu. Písně se používají k tomu, aby pozůstalým pomohly spojit se s jejich bolestí a dalšími přítomnými emocemi. Umožňují člověku cítit a vyjádřit skutečně prožívané pocity, a ne to, co by „měl“ cítit nebo co od něj ostatní očekávají. Je to spojení s univerzálním prožitkem bolesti a ztráty. Hudba souzní s našimi tělesnými reakcemi a nabízí možnost prožít a vyjádřit bolest prostřednictvím slz, pohybu a zvuku. Předem nahraná hudba a písně usnadňují schopnost mluvit o ztrátě, bolesti, bolestných pocitech a vzpomínkách. Umožňují klientům zabývat se vnímáním života a smrti, a to z bezpečného a ochranného odstupu. Písně a hudba mají univerzální, spirituální kvalitu, napojují se na pozitivní životní energii, naději a víru. Sdílení písní pro pozůstalé s terapeutem nabízí podporu, útěchu, pocit sounáležitosti, sdílení a naději.
Tento seminář nabízí účastníkům zkušenost s používáním osobní hudby a písní pro pozůstalé jako nástroje v procesu uzdravování. Písně se používají jako nástroj pro diagnózu klienta v procesu truchlení i pro narůstající uvědomování si a přijímání v procesu uzdravování a změny.Galia Ankori 14:00 – 15:30 SEČ (90´)
V tomto zážitkovém workshopu se účastníci naučí a prakticky si vyzkouší techniky dyadické skupinové terapie pro děti s diagnózou poruchy pozornosti.
Honba za pokladem ADHD je zážitková skupinová práce, která zahrnuje divadelní a jiné hravé intervence. Děti jsou v tomto procesu podporovány v tom, aby se vnímaly jako plnohodnotní hrdinové, kteří mají schopnost a odpovědnost uplatnit své silné stránky a také rozvíjet další dovednosti, které jim pomohou zvládat jejich život. Hlavním cílem je seznámit děti a rodiče s jejich vnitřními poklady.
Účastníci tohoto semináře budou pracovat ve dvojicích a malých skupinkách, aby si vyzkoušeli model hledání pokladů. Následně budou účastníci diskutovat o této intervenci, o jejím vztahu k Modelu Satirové a o tom, jak by mohli uplatnit Honbu za pokladem nebo její aspekty ve svých vlastních terapeutických a výchovných aktivitách.Valéria Hudáková, Rebeka Trepačová 16:00 – 17:30 SEČ (90´)
Pomocou tohoto workshopu pozývame ľudí k uvedomovaniu si aký je rozdiel medzi vzťahom, a väzbou, ako dané poznanie môže byť nápomocné pri vytváraní rodiny, pri vytváraní vzťahov v rodinnom systéme, vzťahov medzi ľuďmi.
Daná téma širokospektrálne ukazuje akým spôsob sa dané väzby vytvárajú, čo všetko ovplyvňuje ich kvalitu i akým spôsobom môžeme dopĺňať vo väzbách „to čo nenastalo“.
Je dôležité si uvedomovať i podobnosť a súvislosti s ostatnými živými organizmami, čo nám umožňuje rešpektovať všetky determinanty, ktoré pôsobia v histórii vývinu ľudstva, s dopadom na genézu jednotlivca.
Prvou väzbou je väzba matka – dieťa. tzv. primárny bonding. Vyžaduje darcu spermie a vajíčka a tiež darcu maternice, aby sme sa ocitli na tejto planéte. Základný vzorec na narodenie tvoria traja, triáda, na prežitie dvaja. Dieťa dostáva primárnu väzbu na to, aby prežilo.
Druhým vzťahom, ktorým sa dieťa učí, ako byť vo svete a vo vzťahu k svetu, je sekundárna väzba. Matka má otca pozvať a otec sa má prihlásiť k dieťaťu.
Párový vzťah je formáciou vzťahu dvoch dospelých. Dôležité je ho udržiavať a pestovať, darí sa mu tam, kde je emocionálna väzba páru pevná.
Workshop sa zameriava na procesy vytvárania primárnej, sekundárnej väzby (bondingu) v rodine – väzbu medzi matkou, otcom a dieťaťom – a na vplyv daných procesov na vývin rodinných vzťahov, s ich zdravými variantmi i dysfunkčnými alternatívami.
Prostredníctvom zážitkových cvičení, modelovaním pomocou sôch a exploráciou je možné sa naučiť poznať základné optimálne vzorce pre vývin človeka a rozlišovať ich odchýlky.
Workshop ponuka možnosť účastníkom prostredníctvom zážitkového učenia preskúmať partnerskú väzbu, primárnu a sekundárnu väzbu ako základný predpoklad fungujúceho primárneho trojuholníka. Účastníci získajú zazitok prostredníctvom techniky sochania a induktivneho učenia . Získajú tiež možnosť prepojit vlastne zazitky s teoretickým a praktickým prístupom V. Satirovej a jej inovatívneho prinosu v rodinnej terapii.Anastacia Metcalf Lundholm 18:00 – 19:00 SEČ (60´)
Vnímání těla
Sebezpytování může probíhat na mnoha úrovních. Tělesné vjemy mohou odhalit informace a zdroje, s nimiž vědomá mysl není v kontaktu. Mohou přispět k procesu sebepoznávání podle Modelu Satirové. Kontakt s tělesnými vjemy nám pomůže si lépe uvědomovat naše vnitřní části. Moudrost obsažená v těchto částech může řídit tempo a proces růstu a integrace.
Tento workshop poskytne příležitost k hlubokému zážitkovému a transformačnímu procesu.
Anastacia o vnímání těla koučuje a učí již 24 let na pěti kontinentech a napříč mnoha kulturami. Ve své práci využívá Model Satirové a Somato Respiratory Integration v jedinečné kombinaci kongruentních modelů. Studovala na Satir Institute of the Pacific, v současné době vyučuje v Číně a Thajsku a také online klienty z celého světa. Je přidruženou členkou profesorského sboru v The Banmen Satir China Management Center.
Sobota 11. 6. 2022
Beth Nemesh 11:00 – 12:30 SEČ (90´)
Tento seminář je určen pro odborníky, kteří pracují s dospívajícími, a pro rodiny s adolescenty.
Workshop je založen na současném výzkumu, který ukazuje, jak jsou dospívající přitahováni hudbou a jak jsou s ní spojeni z bio-psycho-sociálně-duchovního hlediska. Z biologického hlediska hudba ovlivňuje strukturu a spojení v našem mozku a podporuje nervové změny a regulaci, aktivuje různá centra a vytváří nová nervová spojení. Ze sociálního hlediska je hudba prostředkem pro navazování sociálních vztahů, sounáležitost, utváření osobní identity a zkoumání sebe sama. Z emocionálního hlediska může být hudba ventilem pro příliš silné emoce a výkyvy nálad, který podporuje vyjadřování pocitů přijatelným způsobem. Z duchovního hlediska hudba vyvolává myšlenky, hodnoty, přesvědčení o podstatě a smyslu života. Hudba je snadný a neohrožující způsob, jak se napojit na temné stránky a výzvy, které se objevují v období dospívání.
V tomto workshopu se budeme zabývat využitím různých hudebních intervencí při řešení problémů adolescentů s rozvojem jejich osobní identity.
Hudební vzdělání není třeba.Sibel Erenel 14:00 – 15:30 SEČ (90´)
Když se důvěra mezi blízkými partnery naruší, jsou oba jedinci otřeseni. Přichází chaos, bolest, zranění, smutek, hněv, strach, zklamání, které prožívají oba dva. Přesto se pár může posunout dál, znovu vybudovat důvěru, zahojit ránu a dokonce posílit svůj vztah. Transformační systemická terapie Satirové (STST) může páru pomoci překonat krizi, pracovat s fázemi šoku a ztráty důvěry prostřednictvím intrapsychické a interaktivní práce. Při zkoumání dopadů bytí v přežití pomáhá terapie jednotlivcům uvědomit si své zdroje, silné stránky, které má každý z nich v sobě i mezi sebou. Pět základních prvků STST pro transformaci pomáhá páru v tomto procesu změny. Při systémové a prožitkové práci se propojí prostřednictvím svých tužeb, nadějí a přání. Terapie se bude ubírat pozitivním směrem a zůstane zaměřena na změnu, nikoli na příznaky nebo problém. Kongruence terapeuta pomůže podpořit naději, bezpečí, důvěru a podpoří spojení se svým Já a životní energií každého jednotlivce. Jednotlivci se tedy budou lépe rozhodovat a převezmou odpovědnost za své emoce, činy a své prožitky.
Tento seminář umožní účastníkům zážitkovou formou poznat dynamiku, která přispívá ke ztrátě důvěry a k jejímu budování při práci s páry.Nadežda Feketeová, Svetlana Poláková 16:00 – 17:30 SEČ (90´)
Odkedy bola vynájdená fotografia, je jej význam obrovský. Zachytáva okamihy z minulosti, ktoré na fotografii pretrvávajú aj v prítomnosti a sú posolstvom aj do budúcnosti. Zachytáva stav Bytia ľudí v momente, keď boli fotení, ich vzťahy ale aj kontext – prostredie, v ktorom žili a tiež historické obdobie. Virginia Satirová pri práci s ľuďmi sa vracala do ich minulosti, lebo bola presvedčená, že často v minulosti sú odpovede na ich prítomné ťažkosti.
Účastníkom workshopu ponúkame zážitok, ako s využitím sochania môžeme oživiť postavy z fotografie a dozvedieť sa o ich vnútornom svete aj o ich vzájomných vzťahoch.
Pracovať budeme s konkrétnou fotografiou účastníka workshopu. Kto z účastníkov má záujem dozvedieť sa niečo o svojich blízkych a aj o sebe, prosím, doneste si fotografiu – ideálne, ak to je fotografia 3‑generačnej rodiny.