Lucian Cmorej
Posts by Lucian Cmorej:
Abstrakty 2022
Prednášky 10. 6. 2022 (piatok)
Neurověda v pozadí toho, co Virginia Satirová věděla intuitivně
Madeleine DeLittle
Virginia Satirová byla jasnozřivá v tom, že intuitivně porozuměla lidskému stavu. Nemusela nutně znát autonomní nervový systém, který stojí za pozicemi zvládání, spojení pravé části mozku s levou částí mozku při používání Já, ani to, co přesně se děje na genetické úrovni, když dochází k transformační změně. Tato přednáška provede posluchače některými Virginiinými poznatky a protká je nejnovějším výzkumem v oblasti neurovědy, aby objasnila důkazy pro mnoho prvků Satirovského modelu.
Triádové procesy v rámci sebaskúsenostnej časti dlhodobého výcviku v TSTS
Mgr. Lubica Lichorobiecová
Klinický psycholog, Ambulance pro klinickou psychologii a psychoterapii, Orlová – Lutyně, Česká republika
PhDr. Petr Štěpaník
psycholog, Soukromá psychologická praxe, Ostrava, Česká republika
Od rovnováhy v sobě k rovnováze v domovských triádách a v celé skupině. Sdělení zkušeností s procesem tvorby triád v dlouhodobém výcviku TSTS, jejich rozpadem a integrací účastníků původních triád do nových uskupení v rámci výcvikové skupiny. Zpracování vlivu rozpadu ohrožených triád na jednotlivce, ostatní triády a skupinu jako celek. Jsou domovské triády skutečně nedotknutelné?
Transformační systemická terapie Satirové ve skupině a se skupinou v rámci denního stacionáře
MUDr. Alexandra Beránková
psychiatr a psychoterapeut, soukromá praxe ambulantní, Ostrava – Martinov, ČR
Prezentace nabízí strukturu skupinové psychoterapie vytvořenou pro léčbu v denním stacionáři pro duševně nemocné, která byla úspěšně praktikována více než 15 let.
Domnívám se, že může být inspirací pro kolegy, kteří pracují se skupinami, jak v komunitních službách, tak i v nemocničních zařízeních. Tímto sdělením bych k tomu chtěla přispět.
Výcvik rodinné terapie založený na kompetencích s využitím výcviku Satir Transformational Systemic Therapy: Model z Turecka
Sibel Erenel, LMFT (certifikovaná manželská a rodinná terapeutka) Satir Insan Gelisimi v Aile Terapisi Enstitusu, Istanbul – Turecko (Institut lidského rozvoje a rodinné terapie podle Satirové v Turecku)
Virginia Satirová byla jednou z prvních lektorek rodinné terapie. Model Satirové je účinným modelem, který se zabývá celou osobou, je orientován na růst a představuje humanistický přístup, který je založen na prožitku a může pomoci navodit změnu a transformaci u jednotlivců, párů a rodin, aby mohly vést šťastnější, zdravější a klidnější život. Jeho přístup pomáhá jednotlivcům rozvinout jejich potenciál. Stejně jako v terapii je důležitou součástí výcviku růst osoby terapeuta. Pro navození transformační změny musí být terapie systemická – pracovat v intrapsychickém a interakčním systému, zacílená na změnu, prožitková a pozitivně zaměřená. Výcvik transformační systemické terapie podle Satirové (STST) zahrnuje stejné principy jako samotná terapie.
Proces výcviku je založen na paralelních procesech učení a praktického použití terapie. Výcviková skupina se stává jedním systémem a zkušenost účastníka výcviku zde a nyní v procesu učení je cenným prostředkem učení a růstu. Účastníci školení mají možnost poznatky zpracovat a prakticky aplikovat v osobním i profesním životě. Rozvoj dovedností probíhá prostřednictvím zážitkových cvičení, práce v triádě.
Sibel Erenel jako zakládající ředitelka Satir Human Development & Family Therapy Institute (Satir Insan Gelisimi ve Aile Terapisi Enstitusu). Založila v Turecku 9měsíční certifikovaný program rodinné terapie založený na kompetencích, který letos slaví 14. rok své existence. Jedná se o společný certifikát vydávaný se Satir Institute of the Pacific. Přednášející do programu začlenila základní kompetence the American Association for Marriage and Family Therapy a standardy Evropské asociace rodinné terapie. Institutu byl udělen status plnoprávného člena EFTA – TIC (Komora výcvikových institutů). Tato prezentace vyjadřuje naději, že tento školicí program může být vzorem pro země, kde se rodinná terapie teprve rozvíjí. V diskusi prezentace ukáže, jak lze použít společné aspekty programu a které části lze upravit.
Použití sochy rodiny jako cesty k lidskému růstu
Dr. theol. Karin Tschanz Cooke
Rodinným systémům v Satirovském modelu lze nejlépe porozumět, pokud členové rodiny dovolí terapeutovi vytvořit rodinnou sochu. Tato prezentace poskytne úvod do rodinných soch a jejich dynamiky. Ukážeme si, jak lze rodinnou sochu využít při Rodinném vzdělávání a umožnit tak členům rodiny prohloubit lidský růst prostřednictvím lepšího porozumění procesům v jejich rodině. Prezentace na příkladech rodinné dynamiky ukáže, jak lze rodinnou sochu použít a co díky ní získáme. Účastníci budou požádáni, aby nakreslili obrázek sochy své vlastní původní rodiny, což může být důležitým prvním krokem k novému pochopení vlastní původní rodiny a může také vést k prohloubení porozumění prostřednictvím nového pochopení a prožívání vlastní rodiny. To jim poskytne vzdělávací nástroj, který posiluje lidský růst.
Výzkum Satirovských výcviku v České Republice
Ondřej Sekera
Odborný asistent Ostravská univerzita, psychoterapeut, člen spolku INSPIRACE, Ostrava, Česká republika
Prezentovaný příspěvek informuje o postupech, problémech, možnostech a limitech práce a výsledcích našeho dosavadního snažení v kontextu zkoumání satirovských výcviků MOVISA. Jedná se o dlouhodobé výzkumy v rozsahu kompletních psychoterapeutických výcviků. Text přináší informace o ukončeném výzkumu, který sledoval dopady psychoterapeutického výcviku na jeho frekventanty, jehož výstupy již byly prezentovány v samostatné monografii (Sekera, O. a Cisovská, H. Dopady psychoterapeutického výcviku v transformační systemické terapii na jeho frekventanty. Ostrava: Ostravská univerzita, PdF, 2016.) nebo dílčích odborných příspěvcích (Sekera, O. Outcome of psychotherapeutic training MOVISA (Model of Virginia Satir). Satir International Journal. 2017, roč. 2017, č. 5, s. 67–75.; Sekera, O. Faktory psychoterapeutického výcviku ovlivňující jeho frekventanty. Psychoterapie. 2016, roč. 10, č. 3, s. 224–237.). Také informuje o současném mapování změn frekventantů právě probíhajícího výcviku. Kromě výsledků a postupů práce máme ambice upozornit na limity a úskalí sledování dopadů psychoterapeutických výcviků na jeho frekventanty. Jedním z cílů příspěvku je vyvolat odbornou diskuzi nad problémy souvisejícími s vědeckým sledováním seberozvojových výcviků.
Od utrpení k probuzení: prožitek pěti Banmenovských ledovců
Carolyn Nesbitt, Ph.D.
R.Psych, psycholožka, West Vancouver, Kanada
Většina klientů k nám přichází ve stavu utrpení nebo přežívání. Hledají naši pomoc při hledání klidu, štěstí a spojení. Jako satirovští terapeuti musíme vědět, jak seřadit jednotlivé cíle našich sezení a postupně pracovat na dosažení vnitřních stavů svobody. Průkopnické myšlenky Johna Banmena o ledovci nám ukazují cestu od utrpení k probuzení, od bolestné existence k tomu, abychom byli plně živí a plní života. Pro mě je tato nová koncepce vzrušující a praktická.
Metafora ledovce, kterou Virginia Satirová používala pro Já, je dobře známá. Tento seminář odhaluje pět pracovních ledovců, které nám krok za krokem pomáhají udělat si lepší představu o vnitřním světě klienta. Každý krok vpřed je systematicky vysvětlen tak, abychom nebyli ponecháni v nejistotě, kam se vydat dál. Pozitivně zaměřená práce je jedním z 5 základních prvků přístupu Satirové k terapii. Tento seminář vám pomůže definovat a pojmenovat, co to to pozitivní zaměření je.
Na tomto zážitkovém workshopu si pomocí případové studie, sochání a meditace vytvoříme zážitky z Banmenových pěti ledovců. Účastníci budou pracovat introspektivně a v dyádách, což jim pomůže si uvědomit sebe sama a růst. Odejdete s novou koncepcí, kterou můžete okamžitě uplatnit ve své terapeutické praxi.
Mandala a péče o sebe sama
Stephen Buckbee, Michael Dupont
Bude se jednat o ukázku použití konceptu Mandaly jakožto nástroje pro zkoumání sebe sama a pro uvědomění si osobních zdrojů. K výuce budeme používat techniku sochání.
Prednášky 11. 6. 2022 (sobota)
Satirová ve službách spravedlnosti – cesta k hledání rovnováhy při posuzování rodin zasažených závažnými formami domácího násilí
PhDr. Petr Štěpaník
Psycholog, soudní znalec, Soukromá psychologická praxe, Ostrava, Česká republika
Přednáška popisuje využití teoretických konceptů a učení Transformační systemické terapie /TSTS/ v soudně znaleckých posudcích zaměřených na problematiku domácího násilí v rodinách. Mohou aplikované poznatky TSTS napomoci odhalit a vysvětlit závažné zločiny, ke kterým dochází v rodinách? Chování obětí domácího násilí je složitě motivováno, a je obtížné vysvětlit policistům, státním zástupcům a zejména soudcům, co oběť domácího násilí vede k mnohdy zcela nepochopitelnému jednání. V soudních síních stále znějí stejné otázky: „Proč neodešel/šla? Proč zůstal/la? Jsou děti svědci nebo oběti domácího násilí?“. Příspěvek se bude snažit tyto otázky odpovědět.
Uplatnění Modelu růstu dle Virginie Satirové v podpoře rodin s dětmi na autistickém spektru
Mgr. Přemysl Mikoláš
Psycholog; terapeut pracující metodou Transformační systemické terapie dle Virginie Satirové a metodou Dětské a adolescentní vztahové psychoterapie; ADAM, autistické děti a my, z. s. , Havířov, Česká republika
Na nositele autismu se nelze dívat, jako na izolovanou jednotku – symptom, kterou má „někdo“ opravit. Ten to nositel, tady člověk se pohybuje v konkrétním prostředí – kontextu, žije v systému. Autismus nabývá významu právě prostřednictvím rodinného kontextu, jehož součástí jsou rodinná vnímáná a skrytá pravidla, tabu a očekávání. Dá se i konstatovat, že také autismus je závislý na konkrétním prostředí – kontextu. Víme ze Satirovského modelu růstu, že „kontext je mocný“.
Ve výzkumu R. Sipose et al. (2012) se rodinné vztahy ukázaly jako významný prediktor celkové kvality života. Matky dětí s autismem strádají omezením svého osobního volno a svobody, mohou trpět ztrátou sebeocenění, protože se domnívají, že „selhaly“ ve své rodičovské roli, a často mívají pocity deprese, vzteku , únavy a napětí. (Demyer 1979;, Holroyd, 1974; Wolf a kol., 1989). Otcové sdílí se svými ženami pocit frustrace, ztráty, viny a vzteku, i když své emoce dávají méně najevo, než jejich ženy (DeMyer,1979;Wolf a kol.1989). Otcové často vyjadřují starost o účinek stresu na své ženy (DeMyer, 1979). Rovněž bylo zjištěno, negativní vztah mezi mentální oblastí kvality života a rodinným fungováním, čím více měli rodiče problémy v rodinném fungování, tím nižší měli kvalitu života v mentální oblasti (Khanna et al., 2010). Vývojová porucha dítěte je zátěží pro celou rodinu, která je nucena změnit svůj každodenní život, aby se přizpůsobila této skutečnosti. (Kheir et al., 2012).
Model růstu Virginie Satirové mi umožňuje od roku 2010 vést podpůrné skupiny pro pečující, mužskou skupinu, skupiny pro prarodiče a sourozence. Rovněž tak individuální konzultace s pečujícími.
V Modelu růstu, který je orientovaný na zdroje, je cílem přimět rodinné systémy, aby znovu objevily nebo lépe poznaly své zdroje k hledání cesty, naděje a řešení.
Prostřednictvím péče Modelu růstu dle Virginie Satirové rodiny, kterým byl kontextem přidělen symptom autismus postupně nalézají rovnováhu a klid pro společnou cestu životem.
Možnosti Modelu Satirové v paliativní a hospicové péči
Mgr. Jana Hořínková
Psycholog
Mobilní Hospic Ondrášek, Ostrava, Česká republika
Svůj příspěvek chci zaměřit na uplatnění psychoterapeutického přístupu V. Satirové ve specifických podmínkách hospicové a paliativní péče. Chci na příkladech ze své praxe (jak pracuji s hospicovými pacienty, jejich rodinami, personálem a dobrovolníky) ukázat, které „satirovské“ nástroje a jak používám. Dále chci poukázat na specifika terapeutické práce s umírajícími pacienty (např. na limity dané rychle se měnícím zdravotním stavem a jejich dopad na terapeutický rozhovor). Ale zejména chci zdůraznit, že i v závěru života je možné zlepšit vztah k sobě i ke svým blízkým, odpustit si a mít pro sebe víc lásky a pochopení. Jiinými slovy: základní terapeutické metacíle (zvyšování sebeúcty, kongruence, rozhodování a zodpovědnost) můžeme naplňovat opravdu až do konce života.
Večírek částí na pískovišti
Madeleine DeLittle
Virginia Satirová věděla, že máme „mnoho tváří“ nebo částí, a tento koncept demonstrovala pomocí lidí, kteří zastupovali jednotlivé části. Tyto části vnímala jako negativní nebo pozitivní. V některých případech se k těmto negativním částem vázal stud jakožto pozůstatek významů z dětství a byly považovány za špatné.
V poradně není vždy možné, aby se rolí jednotlivých částí ujalo velké množství lidí, a mnozí si myšlenku večírku částí přizpůsobili tak, že jednotlivé části popisují a pojmenovávají (například jako postavy z historie, Disneyho, politiky atd.) a nakonec proměňují ty části, které byly dříve považovány za špatné.
Dalším způsobem, jak klientovi pomoci vidět sebe sama v přítomnosti, je pro jednotlivé části použít figurky, jako je agresivní medvěd, plachý králík, duchovní ikona atd., a umístit je do nádoby s pískem. To klientovi umožní si prohlédnout všechny své části, nechat každou z nich si mezi sebou promluvit a nakonec o těchto částech učinit nová rozhodnutí.
Na tomto workshopu proběhne živá ukázka toho, jak se dělá večírek částí pomocí pískoviště a figurek.
Použitie transformačnej systemickej terapie V. Satirovej v programech primárnej prevencie
Lenka Ságnerová
Má dlouholetá praxe v programech primární prevence na Základních a středních školách mě vedla k úvaze na sestavení vlastního programu, který je účinný a motivuje mladého člověka na přemýšlení o sobě, své sebeúctě a možnostech pomoci v daném věku a čase. Jde o program, který je mířen na téma anorexie, bigorexie a bulimie.
Program používá model Transformační systemické terapie Virginie Satirové formou přednášky a aktivního zapojení žáků při programech primární prevence. Program je přenosný a jeho užití je možné i pro pedagoga a rodiče.
Od přežívání k životní energii
Přijetí druhého – Řešení konfliktů pomocí Satirovského Modelu
Tali Aharony
Klinická psycholožka, supervizorka a certifikovaná rodinná terapeutka, zakladatelka Satir Training Center v Izraeli
Autorka knihy „Od přežívání k životní energii. Představení Virginie Satirové v novém světle“ (2018). Tali získala cenu za vedení od Satir Center ve Vancouveru za svou práci na propagaci Satirovského modelu v Izraeli.
Vnitřní mír podporuje mír v rodině a otevírá dveře míru mezi lidmi. To je jádro humanistické vize Virginie Satirové: mír uvnitř, mír mezi lidmi a mír ve společnosti.
Protože žiji v oblasti, kde neustále probíhá válečný konflikt, cítím závazek používat Satirovský model k tomu, aby se komunity, které jsou v konfliktu, mohly sblížit.
Nedávno jsem napsala přehlednou učebnici pro výuku Satirovského modelu. Mou vizí bylo, že výuka Satirovského modelu podpoří používání tohoto modelu k přijetí druhého, a tím pozve konfliktní skupiny ke sblížení. Domnívám se, že tato problematika je velmi důležitá nejen v mé zemi, ale na celém světě. Těmto myšlenkám je věnována jedna z kapitol knihy. Hodlám ji představit ve své přednášce.
Propojila jsem myšlenky převzaté ze vztahové psychoterapie, sociální psychologie a také filozofické myšlenky Emmanuela Levinase („etika druhého“) s myšlenkami Satirové.
Jako příklad popíšu práci, kterou jsme odvedli v Izraeli s etiopskou komunitou. Tato komunita nových přistěhovalců přišla do Izraele z velmi odlišné kultury a zažívá složité problémy s přizpůsobováním.
Domnívám se, že Evropa se potýká s mnoha podobnými problémy.
Moje přednáška přináší snahu posunout Satirovský model o krok dál a vybudovat nové myšlenky směřující k vizi Virginie pro lepší lidstvo.
Věřím, že Virginia by měla radost, že její myšlenky dále rostou.
Ako Satirová inšpiruje nesatirovcov
Ivan Valkovič
Vladimír Hambálek
Motto: „Bez ohľadu na to, nakoľko sme si podobní, sme aj odlišní a bez ohľadu na to, nakoľko sme odlišní, tak sa aj podobáme.“
Zámerom workshopu je otvoriť priestor na diskusiu o podobnostiach a odlišnostiach medzi Transformačnou systemickou terapiou podľa Satirovej a inými humanistickými, systémovými a psychodynamickými prístupmi k psychoterapii. Účastníci budú mať možnosť prostredníctvom minikazuistík z praxe reflektovať svoje terapeutické konanie v konkrétnych momentoch z pohľadu rôznych prístupov a následne diskutovať o podobnostiach a odlišnostiach v terapeutickom myslení a konaní.
Abstrakty predkonferencia
ABSTRAKTY
Steven Buckbee, Michael Dupont
Aplikácia mandaly vo vzťahu k ľadovcu a procesu zmeny
Mandala je rámcom na preskúmanie ľudskej univerzality. Ľadovec je nástrojom na poznanie, ktorý poskytuje univerzálny pohľad na intrapsychický svet človeka, V prezentácii poukážeme na integráciu oboch týchto konceptov s obdivuhodným modelom s názvom „Proces zmeny“. Budeme demonštrovať spôsob, ako táto trojica konceptov ponúka možnosť učiť sa vytvárať kontakt s druhými smerom, ktorý je hlboký a liečivý.
Miriam Freeman, Valerie McGaha, Cynthia Spray, Louis Vetri
Špecializovaný program koučovania a mentorovania podľa Satirovej
Témou tejto prezentácie je Špecializovaný program koučovania a mentorovania autorky Sharon Loeschenovej, MSW, ktorý ponúka The Virginia Satir Global Network. Cieľom tohto stretnutia je oboznámiť účastníkov s transformačným procesom, ktorý určuje prácu koučov a mentorov podľa satirovského prístupu a o nástrojoch, ktoré dokážu facilitovať zmenu v tomto procese. K Dr. Freemanovej sa pripoja tri spolu prezentujúce účastníčky: Cynthia Spray, Valerie McGaha, and Louis Vetri.
Walter F. Zahnd
Náš pohľad na svet a skutočný svet
Otázky pre účastníkov:
1. Pomohli vám informácie vidieť svet inak?
2. Poskytla vám prezentácia informácie, ktoré môžete využiť pre zmenu vášho pohľadu nas svet?
3. Aké je vase najdôležitejšie poznanie z tejto prezentácie?
4. Poznámky k prezentujúcemu.
Madeleine De Little
Ako transformovať stratégie zvládania (obrany) v pieskovisku
Táto prezentácia využije fotografie ľudí pri práci v pieskovisku na ilustráciu, ako možno transformovať stratégie zvládania (obrany) podľa poznatkov neurovied a modelu Satirovej v pieskovisku. Fotografie budú ilustrovať, ako:
- používame našu vlastnú energiu na získanie bezpečia, lásky a rešpektu (naladenia sa)
- pomôžeme klientovi si sprístupniť svoju vlastnú životnú energiu
- sprevádzame našich klientov na ceste k integrácii
- používame svoju intuíciu
- vytvárame bezpečie
- používame častejšie jemné stíšenie
- facilitujeme vytváranie metafory príbehu prostredníctvom tvorivosti a hry
- ponúkame energiu svetla sviečok
- používame našu schopnosť vidieť nás samotných v minulosti, prítomnosti a budúcnosti
- sa pýtame figúriek otázkami k procesu (ľadovca)
- pozývame klientov „ukázať nám namiesto rozprávania“
- facilitujeme rolu metafory
- pomáhame klientovi sprístupniť si svoje telové odpovede
Účastníci budú mať príležitosť vyslovovať otázky, nápady a diskutovať. Pozývame sa pripojiť k Dr. De Little a získať túto obohacujúcu skúsenosť.